Υψηλές πτήσεις για Ολυμπιακό, προσγείωση για Παναθηναϊκό

Άνετη ήταν η επικράτηση του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ κόντρα στην Μπούντουτσνοστ, με το τελικό σκορ 92-70 να αποτυπώνει την υπεροχή των γηπεδούχων στην αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική στη Euroleague.

Χάρη στη νίκη του αυτή, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στην 6η θέση με ρεκόρ 6-4 (νίκες – ήττες) και έδειξε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Η διψήφια διαφορά χτίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε έναν εντυπωσιακό Ζακ ΛεΝτέι που τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους (7/8 δ., 2/3 τρ., 8/9 β.) και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-37, 76-51, 92-70.

Επεισόδια και συλλήψεις

Αξίζει να σημειωθεί ότι σοβαρά επεισόδια έλαβαν χώρα μία ώρα πριν την έναρξη του αγώνα Ολυμπιακός-Μπουντούτσνοστ, στο περιβάλλοντα χώρο του ΣΕΦ, όταν μία ομάδα 150-200 ατόμων, κρατώντας ξύλα και μολότοφ, συγκρούστηκε με δυνάμεις ασφαλείας των ΜΑΤ, οι οποίες έκαναν χρήση δακρυγόνων.

Νωρίτερα, οι ελληνικές αρχές είχαν προχωρήσει σε 37 συλλήψεις οπαδών της Μπούντουτσνοστ, έπειτα από έλεγχο που πραγματοποίησαν στον σταθμό διοδίων Ελευσίνας, σε τρία λεωφορεία που μετέφεραν οπαδούς της ομάδας. Κατά τη διάρκεια των ελέγχων, βρέθηκαν επιμελώς κρυμμένα σε διάφορα σημεία ενός εκ των λεωφορείων, 16 ξύλινα στειλιάρια, 8 φωτοβολίδες, 1 κροτίδα, 1 σπρέι πιπεριού, 1 σφυρί, 1 κουκούλα, καθώς και μάρμαρα και πέτρες.

Άλλη μία εκτός έδρας ήττα

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός προβλημάτισε, καθώς γνώρισε ακόμα μία ήττα μακριά από την Αθήνα και το ΟΑΚΑ: αυτή τη φορά από τη Χίμκι με σκορ 76-68

Αν και στο πρώτο ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ (σε ένα διάστημα όπου οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο), στο γ’ δεκάλεπτο υπέπεσε σε σωρεία λαθών και σημείωσε μόλις 7 πόντους, εξαιτίας και της πιεστικής άμυνας των γηπεδούχων.

Πλέον οι «πράσινοι» βρίσκονται στην 8 θέση, έχοντας ρεκόρ 5-5 (νίκες – ήττες), γεγονός που σημαίνει ότι επιβάλλεται να ανεβάσουν την απόδοσή τους, εάν επιθυμούν να παραμείνουν στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 48-44, 59-51, 76-68.

Πηγή: Efsyn.gr