Πρώτη και καλύτερη η ΑΕΚ, νίκησε και τη Μακάμπι 99-95 με σούπερ Μωραΐτη!

Η ΑΕΚ είναι ομάδα του Basketball Champions League, ωστόσο στο τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” έμοιαζε να είναι βγαλμένη από την EuroLeague! Μετά τον Παναθηναϊκό και την Χίμκι η “Ένωση” νίκησε και την Μακάμπι 99-95, σε άλλο ένα συναρπαστικό παιχνίδι που χρειάστηκε παράταση για να ολοκληρωθεί, κατακτώντας έτσι αήττητη την πρώτη θέση στην Κύπρο.

Αν μη τι άλλο, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι απέδειξε ότι μπορεί να έχει πολλούς πρωταγωνιστές φέτος. Πέρα από τον καθοριστικό -πάλι- Ματσιούλις, που πέτυχε μεγάλα τρίποντα στην παράταση, ο Σάκοτα ήταν παρών όταν έπρεπε, ο Μωραΐτης έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με την κιτρινόμαυρη φανέλα και ο Χάντερ ήταν πάλι θετικός. Ο καλύτερος όμως, πάντως, ήταν αυτή τη φορά ο Μάλκολμ Γκρίφιν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Όπως έκανε και στα προηγούμενα δύο παιχνίδια του τουρνουά με Παναθηναϊκό και Χίμκι, η ΑΕΚ “μπήκε” καλύτερα από τον αντίπαλό της στο γήπεδο. Με τον Μωραΐτη να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και να καθοδηγεί την ομάδα του, η “Ένωση” πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, ξέφυγε με 25-12 στο 9′ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 12 πόντων (29-17), έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας (53%), μεγάλη δημιουργία στην επίθεση (7 ασίστ) και κανένα λάθος. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι άντεξε μάλιστα και σε ένα χρονικό διάστημα που η Μακάμπι πίεσε σε όλο το γήπεδο και έδειξε να στέκεται πάλι στα πόδια της. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα ποσοστά της ΑΕΚ έπεσαν στο 42% και η Μακάμπι άρχισε να ελέγχει (αναμενόμενα) τα ριμπάουντ, ωστόσο ο “δικέφαλος” πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα οκτώ πόντων και το διεύρυνε ακόμα περισσότερο όταν οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ.

Η ΑΕΚ ξέφυγε με 14 πόντους διαφορά στο 21′ (53-39) και με +15 στο 23′ (60-45), έχοντας σημειώσει 15 πόντους μέσα σε τρία λεπτά στην τρίτη περίοδο. Κάπου εκεί άρχισαν τα προβλήματα. Η άμυνα της Μακάμπι έγινε πιο πιεστική και συνάμα αποτελεσματική, δημιουργώντας ένα σωρό προβλήματα στην ΑΕΚ. Σταδιακά το παιχνίδι άλλαξε τελείως εικόνα. Η Μακάμπι ροκάνισε γρήγορα τη διαφορά και με ένα σερί 10-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 33′ με 71-68. Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια έδειχνε μάλιστα να έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη στο 38′, όταν προηγήθηκε 81-77. Κάπου εκεί όμως ο Γκρίφιν πήρε το όπλο του! Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε έξι σερί πόντους και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 83-81 στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Στη συνέχεια ο Πάργκο έβαλε τη Μακάμπι μπροστά στο σκορ με τρίποντο (84-83), ο Γκρίφιν ισοφάρισε με 1/2 βολές (84-84) στα 27,8” και οι Ισραηλινοί δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο χρόνο που απέμενε, με τον Πάργκο να πετάει τη μπάλα στο ταμπλό και τον Τάιους να αστοχεί από κοντινή απόσταση. Στην παράταση η ΑΕΚ φρόντισε να πάρει από νωρίς τον έλεγχο. Δύο τρίποντα του Ματσιούλις έκαναν το σκορ 96-89 και η ΑΕΚ κατόρθωσε να αντέξει μέχρι τέλους, αν και λίγο έλειψε ο Πάργκο να την νικήσει μόνος του. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 19 πόντους στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση, μειώνοντας μάλιστα το σκορ σε 94-96 με 40” να απομένουν. Ο Γκρίφιν, όμως, ήταν πάλι “εκεί”. Με γκολ-φάουλ στα 18,5” ο Αμερικανός έκανε το σκορ 94-99 και η ΑΕΚ δεν μπορούσε πλέον να χάσει το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρομάνο, Καρακατσούνης, Στυλιανού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-29, 39-47, 61-68, 84-84 (κ.α.), 95-99.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Ο’Μπράιαντ 11, Καλοϊάρο 13 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάργκο 28 (7 ασίστ, 8 λάθη), Κέιν 10, Αβντίγια 16, Ρέι 6, Τάιους 11 (13 ριμπάουντ), Σαχάρ.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Μωραΐτης 19 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Σάκοτα 16, Αγραβάνης, Ματσιούλις 14 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάντερ 15, Ξανθόπουλος 3, Τσαλμπούρης 2, Γκρίφιν 22 (8/13 σουτ, 7 ασίστ), Γιαννόπουλος 3, Ρόμπερσον 5.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 20/32 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 25/36 βολές, 42 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 26 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 21/40 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 24/32 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 26 ασίστ, 14 λάθη, 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Photo credits: Eurokinissi

Πηγή: Sport24.gr