Πρόκριση στην παράταση για Μπριζ

Το ημίωρο της παράτασης χρειάστηκε η κυρίαρχος της φετινής σεζόν στο Βέλγιο, Μπριζ, ώστε να κάμψει την αντίσταση της Ζούλτε Βάρεχεμ στη φάση των 16 του Beker van België με 3-2.

Παρότι προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Γέλε Βόσεν, η ομάδα του Ίβαν Λέκο βρέθηκε να χάνει μέσα σε 5 λεπτά στο 2ο ημίχρονο. Ο Εμάνουελ Ντένις πέρασε στον αγώνα στο 75′ μετά από το 2-1, σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης στο 83′ και στην παράταση (106′) έκανε το 3-2 για τους φιλοξενούμενους.

Τα αποτελέσματα των “16”:

Τρίτη

Οστάνδη – Σιντ-Τρούιντεν 2-0 (2′ Γκανό, 10′ Ζίβκοβιτς)

Μουσκρόν – Σαρλερουά 0-1 (53′ Φαλ)

Τετάρτη

Κόρτραϊκ – Άντβερπ 4-2 (40′ Στογιάνοβιτς, 59′ πέν. και 62′ Περμπέ, 66′ Ουαλί / 71′ Γκαντρί, 84′ Οβούσου)

Μέχελεν – Γκενκ 1-1 [4-5 πέν.] (3′ Πέντερσεν / 7′ πέν. Ίνγκβαρτσεν)

Γάνδη – Λόκερεν 2-1 (18′ Μίτροβιτς, 64′ Μιλίτσεβιτς / 85′ Σέντερ)

Βάασλαντ-Μπέβερεν – Όιπεν 2-0 (20′ Μοριόκα, 74′ Αμπόμα)

Άντερλεχτ – Σταντάρ Λιέγης 0-1 (18′ Καρλίνιος)

Πέμπτη

Ζούλτε Βάρεχεμ – Μπριζ 2-3 (67′ πέν. ΝΤε Φάου, 72′ Λεγιά / 4′ Βόσεν, 83′, 106′ Ντένις)

Πηγή: Sport24.gr