Νικς – Μπακς 136-134: Ωραίος… αλλά μοιραίος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!

Οι Μπακς και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκαναν την πρώτη τους φετινή επίσκεψη στη Νέα Υόρκη και ως συνήθως το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό. Το Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν είχε πάρα πολλούς φίλους των Μπακς, το παιχνίδι ήταν up tempo από την αρχή έως το τέλος και σκορ μεγάλο. Αυτή τη φορά όμως στο τέλος νικητές έφυγαν οι Νικς, που ανέτρεψαν διαφορά 14 πόντων στα τελευταία επτά λεπτά, επικράτησαν στην παράταση των “ελαφιών” με 136-134 και έσπασαν ένα σερί 6 ηττών στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 33 πόντους με 10/17 σουτ και 13/16 βολές, μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ και είχε ακόμα 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 42 λεπτά. Ο 24χρονος φόργουορντ, πάντως, έκανε και 6 λάθη (συμπεριλαμβανομένων δύο καθοριστικών στα τελευταία λεπτά) και έχασε δύο φορές την ευκαιρία να δώσει στους Μπακς τη νίκη, μία στο τέλος του κανονικού αγώνα και μία στην παράταση.

Οι Νικς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ του “Γκάρντεν”. Η ομάδα του Ντέιβιντ Φίζντεϊλ πέτυχε τους πρώτους πέντε πόντους στο ματς, προηγήθηκε με 17-10 στο 6′ και ο Μάριο Χεζόνια έδωσε στους φίλους των Νικς έναν καλό λόγο να ξεσηκωθούν, όταν κάρφωσε στο ανοιχτό γήπεδο και εν συνεχεία πέρασε πάνω από τον (πεσμένο στο παρκέ) Γιάννη Αντετοκούνμπο, σαν άλλος Άλεν Άιβερσον -πάνω από τον Ταϊρόν Λου! Ο ενθουσιασμός δεν κράτησε πάντως πολύ στο MSG.

Οι Μπακς απάντησαν άμεσα με ένα σερί 0-13, προηγήθηκαν με 17-23 στο 8′, ανέβασαν την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους στο 13′ (30-41) και ξέφυγαν ακόμα και με +13 στο 16′ (37-50). Οι γηπεδούχοι ήταν πάντως αποφασισμένοι να μην αφήσουν το Μιλγουόκι να κάνει περίπατο. Με τους Μούντιεϊ και Ντότσον σε πολύ καλό βράδυ, οι Νικς ροκάνισαν σταδιακά την διαφορά μέχρι τους πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου και στο 27′ προσπέρασαν στο σκορ με 71-70 για πρώτη φορά από το 7ο λεπτό. Μόνο που ένα τάιμ άουτ ήταν αρκετό για να αλλάξει πάλι τα πάντα.

Οι Μπακς επέστρεψαν στο γήπεδο βάζοντας στα επόμενα τέσσερα λεπτά 17 αναπάντητους πόντους και ξέφυγαν εκ νέου με 71-87 στο 31′. Κι όμως, οι Νεοϋορκέζοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Η ομάδα του Φιζντέιλ έκανε ένα επιμέρους 17-3 στα επόμενα τέσσερα λεπτά και στο 37′ έριξε την διαφορά στους δύο πόντους (95-97), πριν ακολουθήσει το νέο ξέσπασμα των Μπακς. Ούτε αυτό όμως έμεινε αναπάντητο! Το Μιλγουόκι ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους (99-113) στο 41′, πριν οι Νικς την ροκανίσουν μέχρι τον έναν πόντο (121-122) με 1’06” να απομένει και ισοφαρίσουν το σκορ με τρίποντο του Μούντιεϊ 24,1” πριν από τη λήξη (124-124)!

Photo credits: AP Photo/Julie Jacobson

Πηγή: Sport24.gr