Ευρωλίγκα: Έτσι δεν πάει πουθενά ο Ολυμπιακός

Η Αρμάνι νίκησε τον Ολυμπιακό για δεύτερη φορά φέτος στην κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας και εδραίωσε την παρουσία της στην πρώτη οκτάδα.

Η ιταλική ομάδα επικράτησε στο Μιλάνο με 66-57, υποχρεώνοντας τους «ερυθρόλευκους» στη 13η ήττα σε 26 συναντήσεις και έκανε δύσκολο το έργο των παικτών του Μπλατ, που κινδυνεύουν πια να μη μπουν στα πλέι οφ.

Αυτό δεν έχει να κάνει με την αποψινή ήττα, που ούτως ή άλλως δεν θεωρείται εκτός προγράμματος καθώς ήρθε σε μια αρκετά δύσκολη έδρα, αλλά από την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η πειραϊκή ομάδα.

Ο Ολυμπιακός είναι πολύ κακός και ειδικά στην επίθεση θυμίζει ομάδα σε περίοδο προετοιμασίας, όταν οι παίκτες προσπαθούν να μάθουν τα συστήματα.

Χωρίς πλάνο, χωρίς φιλοσοφία, με παίκτες άστοχους και φοβισμένους στην επίθεσή τους, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σκοράρει μόλις 23 πόντους στο ημίχρονο, αλλά τους έσωσε η άμυνά τους, όπου στ΄ αλήθεια προσπάθησαν πολύ, κρατώντας στο ίδιο νούμερο την Αρμάνι.